DANONE İLE KORUYORUZ

İNSAN

 
 
 
 
 
 
 

DANONE ÇALIŞAN ANNELER PROGRAMI

KADIN İSTİHDAMINDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ SAĞLAYARAK TÜRKİYE’DE BİR DEĞİŞİME ÖNCÜLÜK EDİYORUZ!

Danone olarak “daha sağlıklı bir dünya” vizyonumuz çerçevesinde kadınların geleceğimiz için büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Özellikle de çalışan annelerin iş hayatında güçlendirilmesini sorumluluğumuz olarak kabul ederek global ve yerel ölçekte anne baba dostu politika ve uygulamalara öncülük ediyoruz. Türkiye’de 2015 yılından beri yürüttüğümüz çalışmalarla özellikle çalışan annelerin iş hayatına katılımını güçlendirmek adına pek çok adım attık. Yaptığımız araştırmalarla mevcut durumu takip ediyor, bu bağlamda farkındalık kampanyaları yürütüyor ve tüm iş dünyasına örnek olacak “Anne Baba Dostu” uygulamaları hayata geçiriyoruz. Amacımız, hayatın her alanına dahil olan, sorumluluklarıyla mutlu ve kendine güvenen kadınların var olduğu bir toplum için somut adımlar atarak katkıda bulunmak.

2015 yılında yaptığımız Çalışan Anneler Araştırması ile kadınların iş yaşamlarını devam ettirmek için özellikle bebek sahibi olduktan sonra daha fazla desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koymuştuk. Araştırma; kadınların %40’ının doğum sonrası işi bıraktığını ama buna karşılık doğum, süt izninin artırılması, kreş yardımı yapılması, esnek/ evden çalışma gibi anne baba dostu uygulamaların kadınların iş hayatlarına devam etmesinde önemli rol oynayacağını göstermişti.

 
 
 

ANNE BABA DOSTU UYGULAMALAR

 

GÜZEL YOLCULUKLARINDA ANNE BABALARIMIZIN YANINDAYIZ

Danone Çalışan Anneler Programı kapsamında hayata geçirdiğimiz “Anne Baba Dostu Uygulamalar” ile değişime ilk önce kendi şirketimizden başladık. Burada net olarak gördük ki iş yerlerinde ve çalışma koşullarında yapılacak küçük değişikliklerle şirketleri “anne baba dostu” kılmak mümkün. Şirket içinde sunduğumuz “Anne Baba Dostu Uygulamalar” ile çalışanlarımıza iş hayatlarında destek oluyoruz.

 
 

SÜT ODASI LÜKS DEĞİL İHTİYAÇTIR

 
 

KAGİDER iş birliği ile hayata geçirdiğimiz “Süt Odası Lüks Değil İhtiyaçtır” projesi ile, ülkemizdeki şirketlerin yalnızca %9 oranında olan süt odalarının artırılması yönünde bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyoruz. Süt odasının her ofiste bir toplantı odası kadar temel bir ihtiyaç ve hak olduğunu düşünüyoruz. Tüm şirketlere, bu kurumsal sorumluluğu yerine getirerek Süt Odası kurma çağrısında bulunuyoruz.

 

İYİ Kİ ANNEM ÇALIŞIYOR

2017 yılında KAGİDER iş birliği ile “İyi ki Annem Çalışıyor!” kampanyasına imza attık. Bu kampanya ile çalışan annelerin iş hayatlarına devam ederek, kendileri ve aileleri için yaratacakları değer konusunda toplumsal bilinç oluşturmayı hedefledik. İş hayatında anne olan kadınların karşılaştığı engeller ve çözümleri hakkında farkındalık yaratarak; şirket politikalarında annelere kolaylık sağlayacak uygulamaları paylaştık.

 
 
 

Yaptığımız Çalışan Annelerin İşe Dönüşü Araştırması ile çocuk bakım sorumlulukları nedeniyle işlerinden ayrılmış, sonrasında iş hayatına dönmüş ve dönmemiş annelerin bariyerlerini ve motivasyonlarını anlamaya çalıştık.

Araştırmanın sonuçlarını değerlendirdiğimizde; kadınların uygun şartların oluşması halinde işe geri dönmek konusunda oldukça istekli olduğunu, çalışan kadının kendisinin de, eşinin de, çocuklarının da “iyi ki” dediğini görüyoruz.

  • Çalışan anneler “iyi ki” diyor çünkü, ekonomik özgürlüklerini kazanarak çocuklarına daha iyi imkanlar sunuyor.
  • Eşler “iyi ki” diyor çünkü, annenin çalışması, çocukların kendi ayakları üzerinde durmasını hızlandırıyor.
  • Çocuklar “iyi ki” diyor çünkü, çalışan anneler çocuklarına küçük yaştan itibaren kadın-erkek eşitliği konusunda rol model oluyor; ayrıca onları da çalışmaya teşvik ediyor.

Bu sonuçlar mutlu bir çocuk yetiştirmek için annelerin iş hayatından vazgeçmesine gerek olmadığını gösteriyor. Toplumumuzda bu farkındalığı yerleştirmenin sorumluluğumuz olduğunu kabul ediyoruz. Umuyoruz ki hep birlikte, annelerimizin mutluluğunun gelecek nesillerin gülümsemesine dönüştüğü daha sağlıklı bir dünya kurabiliriz.

 
 
 

2018 yılında bu projeyi Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu Toplantısı’nda iş hayatında anne olan kadınların karşılaştığı engellere ve yapılması gerekenlere daha fazla dikkat çekmek adına örnek olarak dünyaya anlattık.

 

ANNE SÜTÜ MUADİLLERİNİN SORUMLU PAZARLANMASI TAAHÜDÜMÜZ

 
 

Danone olarak, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) annelere yönelik yaptığı ilk altı ay sadece anne sütü, sonrasında da uygun tamamlayıcı beslenme ile beraber iki yaş ve ötesine kadar bebeğini emzirmesi çağrısını destekliyoruz.

 

ÇOCUKLARA YÖNELİK SORUMLU PAZARLAMA İLETİŞİMİ TAAHHÜDÜMÜZ

 
 

Danone olarak çocukların erken yaşlarda dengeli ve çeşitli beslenmesi ve aktif bir yaşam sürmeye başlamasının ileri yaşlarında bu sağlıklı alışkanlıkları devam ettirebilmeleri adına çok kritik olduğunu düşünüyoruz. Bu doğrultuda içme sütleri ve fermente süt ürünlerimizde 12 yaş altındaki çocuklara yapılacak pazarlama çalışmaları yalnızca yerel mevzuatlar ve Danone’un Global Besin Değerleri Taahhütü’ne uygun ürünler için yapılmaktadır.

 

GEZEGEN

"Tek Gezegen. Tek Sağlık” vizyonumuz doğrultusunda gezegenimizin kaynaklarının korunmasını kendi sorumluluğumuz olarak kabul ediyoruz. Bu kapsamda Sütlü Ürünler fabrikamızda 2020’nin sonuna kadar üretim esnasında oluşan atıklarımızın yüzde 100’ünü doğaya geri kazandırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda üretimde kullanılan su miktarını da tekrar arıtıp üretim aşamalarında değerlendirerek yüzde 45 oranında azaltacağız. Su fabrikalarımızda aldığımız aksiyonlarla üretim için harcadığımız su miktarını 2020 yılı için yüzde 13 oranında azaltmayı hedefliyoruz. İşimizin temelinde iyilik olduğu inancımızla bu alanda var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

 
 
 
 

DANONE ORMANI

Gelecek nesillere daha sağlıklı ve daha yeşil bir dünya bırakmak için her yıl İstanbul’a binlerce ağaç kazandırıyoruz. 2016 yılından bu yana Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) iş birliği ile Danone Ormanı’nda gerçekleştirdiğimiz etkinlikte, doğaya 7000 ağaç kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

 
 
 
 

KIYI TEMİZLİĞİ

Doğayı ve canlıların yaşam alanlarını korumak için İstanbul sahillerinde kıyı temizliği gerçekleştirerek kilolarca atığı geri dönüşüme kazandırıyoruz. Bütün bunlar yarın güzel dünyamızda sağlıkla bir nefes daha alabilmek için. Hep birlikte insanlara ve gezegenimize sağlık ulaştırmanın yeni yollarını bulmak için çalışıyoruz.