Sütüme Sağlık Köyüme Destek

ÇİFTÇİ GELİŞTİRME RROGRAMI

Danone Türkiye olarak ülkemizin süt sanayii ve süt üreticilerine olan taahhüdümüzün bir yansıması olan "Danone Çiftçi Geliştirme Programı"nı yürütmekteyiz. En sağlıklı ve en kaliteli süt ürünlerini tüketicilerimize ulaştırmak amacı ile sütümüzü temin ettiğimiz 12.000 çiftçimizi Avrupa Birliği (AB) kalite standartlarında, yağ ve protein içeriğine ve mikrobiyolojik kaliteye sahip, AB üreticisiyle rekabet edebilir maliyetle süt üretebilen, karlı, verimli, sürdürülebilir süt işletmeleri haline getirmek üzere desteklemekteyiz. Programımız ile çiftçilerimize; kaliteye prim veren özel bir fiyatlandırma sistemi, eğitim ve teknik bilgi desteği, ve uygun koşullarda girdi ve finansman kaynağı gibi destekler sağlamaktayız.

ÇİFTÇİ GELİŞTİRME RROGRAMI "Danone Çiftçi Geliştirme Programı" kapsamında hayata geçirdiğimiz Sütüme Sağlık Köyüme Destek projemiz ile ise köylerde merkezi sağım ünitesi, merkezi yem ünitesi ve soğutma sistemlerini bir araya getiren SütEvi isimli entegre tesisler kurulmasına destek olmaktayız. İlki Mayıs 2008'de Kırklareli'ye bağlı Yeniköy'de Danone Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Franck Riboud, Danone Uluslar Kupası hamisi dünyaca ünlü futbolcu Zinedine Zidane ve Tarım ve Köyişleri Bakanı M. Mehdi Eker'in katılımıyla hayata geçirilen Sütevleri’nin sayısı bugün 18’i bulmaktadır. Danone Türkiye, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ziraat Bankası ve Köy Kooperatifleri işbirliği ile kurulan SütEvleri sayesinde küçük ölçekli üreticilerimizin süt kalitesi ve verimliliği artırılmaktadır.

Son olarak açtığımız SütEvi ile beraber Susuzmüsellim Köyü, bugün 280 ineğiyle her ay 150 ton süt üreterek kapasitelerini 5 katına çıkarmıştır. Bunun gibi tüm köylerimizde verimlilik artmış; hijyen şartları iyileştirilmiş; düzenli veteriner kontrolü başlamış dolayısıyla hayvan hastalıkları da azalmıştır. Kaliteli süt, profesyonellik ve verimliliği aynı çatı altında toplayan “Sütüme Sağlık, Köyüme Destek” projemiz sayesinde ayrıca Avrupa standartlarınca kabul edilen toplam bakteri oranının yüzde 60 altında bakteri bulunduran süt elde etme başarısını taşımaktayız. Sütüme Sağlık Köyüme Destek kapsamında eğitim ve teknik bilgi desteği ile çiftçi başına verimlik artmakta ve çiftçilere kaliteye prim veren özel bir fiyatlandırma sistemi ve uygun koşullarda girdi ve finansman kaynağı gibi destekler verilmektedir. Öncelikli amacımız, hem süt üreticisinin, hem sektörün hem de tüketicinin kazandığı SÜTEVİ modelini yaygınlaştırmaktır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK